Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołczynie

Projekt socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie

Utworzono dnia 08.11.2023

Projekt socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie

 

                                                              

 

 

 

                                     „ Podziel się ciepłem”                                                              

                                                                        

Organizacja zbiórki czapek, szalików i rękawiczek dla osób z terenu Miasta i Gminy Wołczyn będących w trudnej sytuacji życiowej.

                                                                                                                               

                                                                                                    

  1. Diagnoza

Dokonujące się ciągłe zmiany w życiu społecznym i gospodarczym, szybka dostępność, otwartość, globalizacja  niosą za sobą wiele pozytywnych skutków, ale również przyczyniają się do rozwoju negatywnych zjawisk mających wpływ na występowanie problemów w środowiskach lokalnych związanych np.  z bezrobociem, bezdomnością, uzależnieniami, przemocą, chorobami, czy bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Rodziny/ osoby dotknięte powyższymi problemami często korzystają ze świadczeń pomocy społecznej, ponieważ nie są w stanie samodzielnie zaspokoić wszystkich swoich potrzeb.

Pomoc społeczna umożliwia przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych tym, którzy nie są w stanie sami ich pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Wspiera ich w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Zadaniem pomocy społecznej jest także zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym, przez podejmowanie działań zmierzających do usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem. Pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych jest instytucją polityki społecznej państwa, w tym organów samorządowych, które zadania z tym związane realizują za pośrednictwem ops. Wykonując zadania pomocy społecznej i dyspozycje wynikające z przepisu art. 2 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej podmioty te współpracują, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i  prawnymi, tj.  podmiotami, które mogą posiadać informacje o potencjalnych beneficjentach pomocy społecznej. Natomiast na podstawie art. 17 ust 2 pkt 3a ustawy o pomocy społecznej do zadań własnych gminy należy opracowywanie oraz realizacja projektów socjalnych.

W celu prawidłowego wypełniania zadań z zakresu pomocy społecznej, w tym realizacja projektów socjalnych, konieczna jest rzetelna identyfikacja osób wymagających objęcia pomocą, jak też należyte wykonywanie obowiązków przez pracowników socjalnych, mające na celu monitorowanie sytuacji społecznej. Misją pracy socjalnej jest umożliwienie każdemu potrzebującemu pomocy w rozwoju swojego potencjału i zapobieganie dysfunkcjom poprzez promowanie społecznych zmian w celu skutecznego rozwiązywania problemów. W ostatnich latach realizacja zadań pomocy społecznej skupiła się na indywidualnej pracy socjalnej, w tym procedurach przyznawania świadczeń pieniężnych w celu łagodzenia codziennych trudności osób i rodzin, nie zaś na identyfikowaniu potrzeb i szukaniu rozwiązań w likwidowaniu ich przyczyn. W związku z demograficznym procesem starzenia się społeczeństwa wystąpiła konieczność rozwijania usług adresowanych do osób starszych i niepełnosprawnych. Na dalszy plan zeszły działania profilaktyczne i aktywizujące wobec osób i rodzin. Działania związane z identyfikacją i monitorowaniem osób korzystających z systemu pomocy społecznej winny skutkować udzielaniem odpowiedniej i rzeczywistej do potrzeb pomocy. Zastosowane zaś mechanizmy – mobilizująco i aktywizująco wpływać na ich postawy oraz wzrost gotowości do aktywnego udziału w życiu publicznym.

W związku z powyższym, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców,  pracownicy socjalni tut. OPS wprowadzili do swojej pracy  projektowanie socjalne, które stanowi innowacyjną metodę pracy z osobami będącymi w trudnej sytuacji życiowej.

Projekt socjalny jest jednym z narzędzi stosowanym w pracy przez pracownika socjalnego. To zaplanowanie i realizacja zintegrowanych działań na rzecz wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu określonych rodzin, środowisk, grup społecznych. 

Miasto i Gmina Wołczyn leży w północnej części województwa opolskiego, w powiecie kluczborskim. Powierzchnia gminy Wołczyn wynosi 240,90 km2, co stanowi 28,28% powierzchni powiatu, 2,56% powierzchni województwa.

Według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku liczba ludności gminy Wołczyn wyniosła12 152 osób, z czego 50,7% stanowiły kobiety, a 49,3% mężczyźni. Struktura ludności gminy przedstawiała się następująco: osoby w wieku przedprodukcyjnym  stanowiły 16,4%, osoby w wieku produkcyjnym 60,4%, a w wieku poprodukcyjnym 23,2%.

Celem pomocy społecznej jest zaspokajanie niezbędnych potrzeb życiowych osób i rodzin oraz umożliwienie im bytowania w warunkach odpowiadających godności człowieka.  Prawo do świadczeń z pomocy społecznej uwarunkowane jest wykazaniem się własną aktywnością w zakresie zaspokajania swych potrzeb bytowych. W pierwszej kolejności osoby, rodziny korzystające z pomocy społecznej winny wykorzystywać własne zasoby, możliwości i uprawnienia. Pomoc społeczna nie może stanowić stałego źródła utrzymania, zwłaszcza w przypadku osób, które mają warunki i możliwości, aby podjąć pracę. W gminie Wołczyn pomocy społecznej w 2022 roku uzyskało 1052 osób, co stanowiło 8,66% wszystkich mieszkańców gminy. Liczba rodzin, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej zmniejszyła się w stosunku do roku poprzedniego o 64 rodziny. W gminie Wołczyn najczęściej występującymi przyczynami trudnej sytuacji życiowej osób i rodzin, a tym samym powodami ubiegania się  o pomoc społeczną było kolejno: bezrobocie, długotrwała lub ciężka choroba, ubóstwo, niepełnosprawność, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Z uwagi na świadomość różnorodnych problemów oraz troskę o bezpieczeństwo mieszkańców, pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie postanowili podjąć inicjatywę stworzenia i realizacji projektu socjalnego pt. „Podziel się ciepłem”. Projekt ma na celu wsparcie osób będących w trudnej sytuacji życiowej poprzez zaopatrzenie tej grupy społeczności w czapki, szaliki czy rękawiczki, które są w okresie jesienno-zimowym niezbędną częścią garderoby, pozwalającą na prawidłowe funkcjonowanie i zapobieżenie utracie ciepła, a często ww. osoby nie są w nie zaopatrzone i nie są w  stanie samodzielnie zaspokoić tej potrzeby.

 

  1. Cel projektu

 

Cel główny:

Wsparcie mieszkańców Gminy Wołczyn będących w trudnej sytuacji życiowej; pomoc polegać będzie na zaopatrzeniu tej grupy społeczności w czapki, szaliki czy rękawiczki.

 

Cele szczegółowe:

zapobieżenie wychładzaniu i narażeniu na ewentualne odmrożenia, choroby, wyziębienia

poprawa samopoczucia i wzmocnienie poczucia własnej wartości poprzez zainteresowanie się ich sytuacją

poprawa funkcjonowania w środowisku w okresie jesienno- zimowym

  • kształtowanie prawidłowych wzorców dotyczących dostosowywania ubioru do panujących warunków atmosferycznych
  • motywowanie do poprawy swojej sytuacji życiowej
  • utwierdzenie o przynależności do społeczności lokalnej
  • zapobieżenie poczuciu osamotnienia, porzucenia czy zapomnienia
  • wręczenie części zimowej garderoby ma na celu wywołanie pozytywnych emocji u osób obdarowywanych oraz wzmocnienie poczucia więzi społecznych

 

  1. Odbiorcy

Indywidualnymi odbiorcami projektu są osoby z terenu Miasta i Gminy Wołczyn będące w trudnej sytuacji życiowej. Lista osób, które zostaną obdarowane częściami zimowej garderoby będzie stworzona w oparciu o pracę socjalną pracowników socjalnych OPS Wołczyn.

 

  1. Organizatorzy

Organizatorem projektu socjalnego jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołczynie. Projekt będą realizowali pracownicy Ośrodka, a osobą odpowiedzialną za realizację będzie Anna Piątek. Do współpracy zostanie zaproszony Urząd Miasta i Gminy Wołczyn, oraz społeczność lokalna ( placówki oświatowe, lokalni przedsiębiorcy), którzy podejmą działania zmierzające do realizacji celów zawartych w projekcie.

 

  1. Miejsce i termin realizacji

Miejscem realizacji projektu „Podziel się ciepłem” jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołczynie, teren Gminy Wołczyn.

Działania w ramach  projektu będą podejmowane od listopada do grudnia 2023r.

 

  1. Budżet

Projekt socjalny nie wymaga wkładu finansowego, ponieważ pozyskane ze zbiórki czapki, szaliki i rękawiczki będą darowizną od mieszkańców chcących się włączyć w realizację projektu i „Podzielić się ciepłem”. Dostarczenie zimowej garderoby do wskazanych osób będzie finansowane ze środków własnych w ramach działalności bieżącej Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie.

 

  1. Harmonogram działań

Lp.

Działania

Termin

1.

Ustalenie szczegółów dotyczących działań związanych z realizacją projektu

Listopad 2023r.

2.

Rozeznanie potrzeb osób będących w trudnej sytuacji życiowej

Listopad 2023r.

3.

Nawiązanie współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wołczyn, ze społecznością lokalną ( placówki oświatowe, przedsiębiorcy)

Listopad 2023r.

4.

Przeprowadzenie zbiórki czapek, szalików i rękawiczek              ( przedstawienie listy potrzebnych rzeczy, ogłoszenia dotyczące  wskazania miejsc zbiórek, czego dotyczy i terminu zbiórki, odbiór przekazanych rzeczy)

Listopad 2023r.

5.

Sporządzenie listy osób, które zostaną objęte pomocą

Listopad- grudzień 2023r.

6.

Rozdanie, rozwiezienie pozyskanych rzeczy przez pracowników OPS Wołczyn

Listopad- grudzień 2023r.

7.

Promowanie projektu

Listopad- grudzień 2023r.

 

  1. Zakładane rezultaty

Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołczynie w ramach realizowanego projektu socjalnego zakłada poprawę sytuacji osób będących w trudnej sytuacji życiowej, którzy własnymi możliwościami i zasobami nie są w stanie przezwyciężyć trudności związanych z zaspokajaniem swoich podstawowych potrzeb oraz realizację założonych do projektu celu głównego oraz celów szczegółowych.

 

  1. Zakończenie

Działania realizowanego projektu socjalnego „Podziel się ciepłem” zostały zaplanowane w oparciu o obserwacje oraz diagnozę środowiska lokalnego przeprowadzone przez pracowników socjalnych Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie w ramach pracy socjalnej. Założone zadania zostaną spełnione poprzez współpracę ze społecznością lokalną, która zgodnie z zasadą dobrowolności podejmie działania (np. poprzez media społecznościowe) mające na celu promowanie zbiórki czapek, szalików i rękawiczek, w dobrym stanie (takich, jakie sami byśmy chcieli ubrać ), nadających się do użytkowania, które mogą posłużyć osobom (dzieciom i dorosłym) znajdującym się z różnych powodów w trudnej sytuacji życiowej. Powyższe działania mogą przyczynić się do wsparcia tej grupy ryzyka, a realizacja projektu być staraniem na rzecz dobra wspólnego.

Projekt socjalny „Podziel się ciepłem” będzie koordynowany przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Wołczynie, a jego realizacja będzie finansowana ze środków własnych, w ramach działalności bieżącej Ośrodka.

ZAŁĄCZNIKI:

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny obchodzą